usługi

  1. artykuły i porady
  2. przydatne linki
  3. nasze referencje

bottom corner

artykuły i porady

Jak wydawać mniej na ogrzewanie?

Wydatki na ogrzewanie domu lub mieszkania to znacząca część budżetów domowych. Wysokość rachunków uzależniona jest oczywiście w większości od rodzaju źródła ciepła, jego sprawności, wieku itd. oraz izolacyjności miejsca zamieszkania tzn. grubości, stanu i jakości wykonania izolacji cieplnej ścian, podłogi oraz dachu. Zmiana powyższych parametrów (zwykle opłacalna) wymaga jednak, często znacznych nakładów finansowych, tymczasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które stosowane konsekwentnie pozwalają na oszczędności energii rzędu kilkunastu a nawet kilkudziesięciu procent.

1. Regulacja temperatury
Temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych ma zasadniczy wpływ na rachunki za ogrzewanie. Według lekarzy przy lekkich pracach domowych zupełnie wystarczająca jest temperatura 18°C.
Temperatura w granicach 20°C odpowiednia jest dla pracujących przy komputerze lub relaksujących się przed telewizorem.
W kwestii małych dzieci specjaliści są podzieleni; część z nich uważa, że najlepiej czują się one w temperaturze ok. 21-22°C, inni natomiast twierdzą że utrzymywanie tak wysokich temperatur może być przyczyną przeziębień w kontakcie z dużo chłodniejszym powietrzem zewnętrznym.
Kąpać się najlepiej mając 22°C w łazience, a najlepszy sen jest podobno w temperaturze około 16°C.
Do regulacji temperatury najlepiej sprawdza się elektroniczny termostat, w którym możemy zaprogramować temperaturę na cały tydzień; wyższą około godziny przed budzikiem, obniżoną na czas nieobecności domowników i ponownie wyższą na wieczór do momentu, w którym kładziemy się spać. Ustawiając temperatury użytkowe zastanówmy się jednak nad pewnym faktem podniesienie temperatury o 1°C oznacza wzrost wydatków na ogrzewanie o ok. 10%! Zanim ustawimy sobie, zatem komfortowe 20-21°C może warto zejść nieco z ciepłem i przykryć się podczas wieczornego relaksu kocem, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne cele.

2. Grzejniki.
Pamiętajmy aby nic nie zasłaniało grzejników w pomieszczeniach - długie zasłony, suszenie ubrań na kaloryferach, lub zastawienie np. fotelem zmniejsza sprawność grzewczą nawet o kilkadziesiąt procent, lub powoduje że ogrzewamy niepotrzebnie samo okno a przez nie otaczające nas osiedle. Zwróćmy uwagę żeby powietrze miało swobodny przepływ wokół urządzenia grzewczego, co spowoduje, że będzie ono oddawało ciepło wprost do pomieszczenia.
Dobrym rozwiązaniem są również ekrany grzejnikowe, które chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany za kaloryferem i ucieczką ciepła na zewnątrz. Zwłaszcza, jeśli grzejnik schowany jest we wnęce, czyli ściana w tym miejscu jest cieńsza. Ekran (wykonany z metalizowanej folii) odbija promieniowanie podczerwone (cieplne) dzięki czemu grzejemy w większej części pomieszczenie a nie ścianę za nim. Jak podają producenci ekrany grzejnikowe pozwalają zaoszczędzić nawet do 5% kosztów ogrzewania, a same kosztują naprawdę niewiele.

3. Wietrzenie.
W tym względzie pojawiają się najczęstsze problemy i nieprawidłowości. Zwykle wietrzy się za długo lub (co gorsza) wcale Innym razem wychodzi się z założenia, że przez rozszczelnienie współczesnych okien lub przez stare drewniane zachodzi wystarczająca wymiana gazowa.
Są to błędy, których konsekwencją jest grzyb na ścianach, kumulacja nie zawsze przyjemnych zapachów, złe samopoczucie mieszkańców lub wysokie wysokie rachunki za ogrzewanie.
Wystarczy przestrzegać jednak kilku prostych zasad, aby uniknąć tych problemów - zakręcić wcześniej grzejniki, wietrzyć przy maksymalnie otwartych oknach (można nawet zrobić przeciąg między pomieszczeniami), odsłonić firany, zasłony i inne przeszkody w swobodnym przepływie powietrza. Najlepiej wietrzyć krótko ok. 5 min. Dobrym wskaźnikiem jest również para wykraplająca się po zewnętrznej stronie otwartych do środka skrzydeł - najlepiej wychwycić moment, gdy para zaczyna schodzić i wówczas zamknąć okna.
Należy pamiętać, że w powietrzu wewnątrz mieszkania skumulowanych jest zaledwie kilkanaście procent energii cieplnej, reszta zmagazynowana jest w ścianach i wyposażeniu. Intensywne wietrzenie kilka razy na dobę nie oznacza zatem zwielokrotnienia wydatków na ogrzewanie a pozwala zaoszczędzić sobie kłopotów z mieszkaniem i własnym zdrowiem.

4. pomieszczenia niemieszkalne.
W każdym domu znajdują się różnego przeznaczenia pomieszczenia pomocnicze - pralnie, składziki, garaże, piwnice, klatki schodowe, strychy. Często montowane są tam również grzejniki, niekiedy zupełnie nie potrzebnie nagrzewające te pomieszczenia do zbyt wysokich temperatur. Warto pozostawić je odkręcone na minimum (aby zachować przepływ wody w układzie) ale najczęściej nie mocniej - pomieszczenia te dogrzewamy z własnych mieszkań przez stropy i ściany.
Trzeba również rozejrzeć się czy nie ma w nich otwartych drzwi, okien czy innych prześwitów nieprzewidzianych do wentylacji. Temperatury w takich izbach nie muszą być zbyt wysokie (zwykle wystarcza 12 - 16°C), jednak gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem, w którym może kumulować się większa ilość pary wodnej (np. pralnia, suszarnia), wówczas należy odpowiednio podnieść temperaturę i zagwarantować stałą wentylację aby nie przekroczyć tzw. punktu rosy, w którym dochodzi do wykraplania pary z powietrza na wychłodzonych powierzchniach np. ścian (co w prostej linii prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni).

Poniżej zamieszczam tabelę z rozkładem temperatury i wilgotności punktu rosy. temperatura punktu rosy - schemat

bottom corner

szybki kontakt TERMOEKSPERT
Michał Górecki
poczta@termoekspert.eu
533 679 606

top corner

galeria

top corner
bottom corner